Šoti terjeri ajaloo esimesed kirjalikud jäljed ulatuvad 16. sajandisse. Tõug kujunes välja Šotimaa idaosas Aberdeenis ning selle ümbruses ja seetõttu kandis algselt ka Aberdeeni terjeri nime. Šoti terjer on üks mitmest madalajalgsest terjeritõust, kellel on üks ja sama algupära. Need madalad, karmikarvalised, jõulised ning energilised ja temperamentsed koerad olid kohalikel farmeritel abimeesteks rebaste, mäkrade, nirkide, rottide jne. arvukuse vaoshoidmiseks. Esimene tõustandard valmis aastal 1880.

1930-ndatel muutusid šoti terjerid populaarseks. Sellele aitasid kaasa ka tuntud ja tunnustatud inimeste lemmikud. Kuulsaimaks šotlaseks nendest aastatest võib pidada Ameerika Ühendriikide presidendi Franklin D.Roosvelti Fala’t, kes valiti möödunud sajandi populaarseimaks koeraks. Ka USA presidendi George W. Bushi šoti terjerid Barney  ning Miss Beazley olid pideva avalikkuse tähelepanu all.

Tänapäeva šoti terjer on säilitanud vastupidavuse ja julguse, jahi- ning ka valvekoera instinktid. Ta on sarmikas, eriliselt taibukas ja intelligentne seltsikoer, sobides hästi perekoeraks.

Värvus: must, kirju (brindle) või nisuvärv. Kasv: 25-28 cm. Kaal: 8,5 – 10,5 kg

Šotlasel on kahekordne karvkate – tugev, karm ja sirge pealiskarv ning lühike ja pehme aluskarv. Lisaks karva iganädalasele kammimisele tuleb seda ka  4-6 korda aastas trimmimida (kitkuda, pügada), et anda koerale tõustandardi poolt ettenähtud välimus. Näitustel osaleva koera karva trimmitakse sagedamini, trimmimist ajastatakse vastavalt näitustele.

Plaanides koju tuua šoti terjerit, tuleks arvestada alljärgnevaga:

  • vajab omanikku, kellele meeldivad iseseisvalt mõtlevad koerad
  • võib olla teiste koerte suhtes veidi riiakas
  • vaatamata oma väikesele kasvule vajab suhteliselt palju liikumist
  • pika ja tiheda karva hooldus nõuab aega ja vaeva
  • koeral on kalduvus teostada aias kaevetöid

Kõige ülalmainitu juures on šoti terjer truu ja rõõmsameelne seltsiline ning aktiivne kaaslane oma peremehele pea kõigis tema tegevustes.

LISAINFO: Viive Maranik / viivemaranik@gmail.com

Shoti terjeri pilt