Päritolu: Põhja-Šoti mägismaal, selle läänerannikul ja Hebriidi saartel, millest suurim on Skye, on aastasadu kasutatud madaljalgseid jahikoeri, terjereid. Nad jahtisid ajus rebaseid, saarmaid ja mäkrasid. Koerad pugesid urgu saaklooma järele ja ajasid selle urust välja jahimehele laskmiseks. Nendest urukoertest põlvnevad Skye, Šoti, Cairni ja West Highlandi terjerid. „Cairn“ tähendab gaeli keeles kivihunnikut. Cairni terjereid kasvatati alguses ainult Šotimaal, kuid peagi pälvisid nad üha suuremat soosingut ka mujal.

Kirjeldus: Silmad on tumeda pähkli värvi, natuke kulmukarvade varjus. Kõrvad on väikesed, teravatipulised, rõõmsalt kikkis. Saba on lühike, proportsioonis kehaga, karvane, mitte väga tihe, rõõmsalt püsti. Sabaots ei tohi painduda selja peale. Cairni karv võib olla mitmevärviline, nisuvalgest peaaegu mustani. Karvastik on ilmastikukindel ja kahekordne: karm pealis- ja pehme aluskarv. Korrastatud kasukast ei pudene karvu. Kõrvade ja koonu tume värv on tüüpiline. Turjakõrgus 28–31 cm, oleneb kaalust. Ideaalkaal 6–7,5 kg.

Iseloom: Cairni terjer on krapsakas, nutikas, loomutruu, toimekas, julge, vastupidav, ei ole pugejalik. Iseloomult on ta julge ja rõõmus, enesekindel, kuid mitte riiakas. Tänu julgele ja avatud  iseloomule on ta suurepärane seltsiline, ta on lõbus ja sõbralik. Võõrast tervitab haugatusega, kuid varsti limpsab tal üle põse. Cairn on ka lastele väga innukas mängukaaslane, tihti tüdinematu pallimängija. Urukoera raskeks tööks sobiva kehaehitusega on ta väsimatu kaaslane looduses jalutades. Aktiivse väikse koerana vajab Cairn palju tegevust, jalutamist ja mängu – kindlasti leiab noor koer igavledes omale tegevusi, mis ei pruugi alati peremehele meeldida. Seltskondlikud Cairnid tunnevad end mugavalt ka mitme koera seltsis.
Tihti ongi nii, et olemasolevale koerale võetakse uus sõber-koer lisaks.
Jahiinstinkt on enamikul isenditel alles, muttide ja hiirte jahtimine õnnestub vaevata. Võimaluse saabudes võib Cairn tänapäevalgi tappa kährikkoera, ajada tundide kaupa jäneseid taga või ujuda veelindude järele. Urukoerana kasutatakse Cairni suhteliselt harva, aga tõul on õigus urukoera eksamitele ja nende hulgas on ka urukoeri.
Cairni terjerit peetakse maailma parimaks väikeseks sõbraks, ja mitte põhjuseta. Ta on rõõmus ja seltskondlik koer, kes võlub oma isiksuse ja olemusega. Nagu enamikel terjeritel, on tal ego ja oma tahtmised. Kui otsid süles mõnulejat, rahulikku koera, kes kulgeb kui mõte, jumaldab maad, millel käid, ja teeb kõik sinu rõõmuks, siis vaevalt on Cairni terjer sinu unelm. Kui aga otsid oma ellu rõõmsat energiasüsti, väsimatut askeldajat, kes tahab kõigest osa võtta ja rõõmustab sind oma loomusega, siis on Cairni terjer suurepärane valik! Cairnid elavad tavaliselt 12–15-aastaseks ja säilitavad mängulise iseloomu kõrge eani.

Cairni terjereid kasvatab Eestis kennel Ak Mil Vista. www.welshterrier.pri.ee